УЗД органів черевної порожнини

8-21-2021
УЗД органів черевної порожнини

Ультразвукове дослідження є діагностичною процедурою, в ході якої можна виявити патологічні зміни в органах. Дана маніпуляція є абсолютно безболісною, що дозволяє проводити діагностику навіть маленьким дітям. Для того щоб УЗД органів черевної порожнини стало максимально інформативним, до процедури потрібно правильно підготуватися. Що включає в себе дослідження і в чому полягає підготовка, розглянемо далі. Хочу порадити УЗД селезінки https://urosvit.com/ultrazvukove-doslidzhennya/uzd-selezinki-lviv/ в клініці UROSVIT.

ЯКІ ОРГАНИ ПЕРЕВІРЯЮТЬ НА УЗД ЧЕРЕВНОЇ ПОРОЖНИНИ

В ході діагностичної маніпуляції оцінюється стан наступних органів:

 • Печінка. Можна виявити вроджені або придбані аномалії розвитку органу. Дозволяє визначити розмір печінки, щільність її тканин, виявити доброякісні або злоякісні утворення на ранніх стадіях. Кваліфікований фахівець визначить наявність різних ступенів цирозу і загрозу розвитку жирового гепатозу.
 • Жовчний міхур. За допомогою ультразвукового дослідження можна виявити наявність в міхурі каменів або новоутворення різної етіології від 5 мм.У діаметрі, а також виявити запальний процес і визначити ступінь його тяжкості.
 • Підшлункова залоза. Виявляють хронічний або гострий панкреатит, аномалії розвитку органу, наявність кіст і поліпів, а також новоутворення.
 • Селезінка. В першу чергу оцінюють розміри даного органу. Збільшення селезінки може свідчити про різні неполадки в організмі пацієнта. Наприклад, зміна розмірів селезінки може відбуватися при мікроінсульт. Можна виявити запальні процеси і онкологічні захворювання на ранніх стадіях розвитку.
 • Нирки. Незважаючи на те, що нирки є органом заочеревинного простору, в більшості медичних центрів їх також включають в діагностику. За допомогою УЗД можна виявити полікістоз нирок, зміна розмірів, запальні процеси і наявність каменів різної етіології.

Шлунок на ультразвуковому дослідженні не розглядають через низьку інформативності. Якщо ніяких порушень в роботі перерахованих вище органів не виявлено, то для подальшого обстеження рекомендовано пройти процедуру колоноскопії і гастроскопії, які дозволять виявити можливі порушення кишечника і шлунка.

ПОКАЗАННЯ ДО ПРОВЕДЕННЯ

Дана процедура проводиться за призначенням лікаря. Причинами проведення ультразвукового дослідження можуть виступати підозри на те чи інше захворювання. У деяких випадках УЗД може проводитися в діагностичних цілях перед майбутнім хірургічним втручанням.

Прямими показаннями для проведення діагностики є такі чинники:

 1. Скарги пацієнта на підвищене газоутворення або нудоту.
 2. Поява в роті гіркуватого присмаку, який не пропадає навіть після прийому їжі або чищення ротової порожнини.
 3. Безпричинні больові відчуття різного характеру в животі.
 4. Після прийому їжі виникає важкість, нудота та інші дискомфортні симптоми.

При виникненні подібних ознак негайно відвідайте медичний заклад і пройдіть відповідну діагностику.

ПРАВИЛА ПІДГОТОВКИ ПАЦІЄНТА

 • Дослідження проводиться натощак- за 6 годин до процедури не можна їсти і пити.
 • За 3 дня до майбутнього дослідження рекомендована легка дієта; виключаються продукти, що підсилюють перистальтику кишечника і газоутворення (борошняні вироби, чорний хліб, сирі овочі і фрукти, бобові, молоко, соки, газовані і алкогольні напої).
 • При підвищеному газоутворення рекомендувати пацієнту протягом трьох днів приймати препарати-адсорбенти (активоване вугілля, лігнін гідролізний, кремнію діоксид колоїдний).
 • За 3 дня до процедури не проводити рентгенівські дослідження з введенням.
 • За добу до дослідження не проводити гастроскопію, колоноскопію, клізми.

ЯК ПРОВОДИТЬСЯ ОБСТЕЖЕННЯ

У більшості випадків УЗД черевної порожнини призначається на ранкові години. Це пов’язано з турботою про те, щоб пацієнт не відчував почуття голоду занадто тривалий час. Процедуру проводить кваліфікований фахівець з ультразвукового дослідження. В середньому знадобиться близько 30-40 хвилин, щоб виявити об’єктивну клінічну картину стану органів черевної порожнини і підготувати висновок.

Дана маніпуляція проводиться вкрай просто. Від пацієнта потрібно нерухомо лежати на спині. Людини укладають на рівну горизонтальну кушетку, попередньо просять роздягнутися до пояса. Досліджувану область змащують спеціальним гелем, який полегшить хід ультразвукового датчика. При прохання доктора, можливо, знадобиться на кілька секунд затримати дихання, повернутися на бік або на живіт.

Діагностична маніпуляція не завдає шкоди і не заподіює ніяких неприємних відчуттів. Єдиний дискомфорт, який може відчувати пацієнт під час проведення ультразвукового дослідження – це холодок на шкірі при нанесенні гелю.

РОЗШИФРОВКА

Після діагностики узіст видає висновок про проведену діагностичної процедури. У нормі показники повинні бути такими:

досліджуваний органнорма
печінкаЕхогенності печінки в нормі. Довжина правої частки не перевищує 5 см. Товщина не більше 14 см.
Товщина лівої частки не повинна перевищувати 7 см., Довжина до 10 см.
СелезёнкаСтруктура і поверхню органу без явних змін. Довжина близько 11-13 см. Ширина і товщина до 5 см.
ниркиШирина в залежності від віку варіює 4-6 см. Довжина не більше 11 см. Товщина 4-5 см. Патологічні зміни в структурі паренхіми або балії не встановлені. Сторонні тіла відсутні.
Жовчний міхурСторонні тіла відсутні. Форма – довгаста. Товщина стінок до 0,5 см. Обсяг не перевищує 70 кубічних см.
Підшлункова залозаКонтур рівний, без патологій. Хвіст до 3 см., Головка до 3,5 см., Тіло до 2,5 см. Вірсунгов протока не розширений.

Якщо ваші показники варіюють в межах норми – це свідчить про те, що ваші органи черевної порожнини абсолютно здорові. Якщо спостерігаються будь-які перевищення норми, можливо, присутній якийсь патологічний процес. Визначити характер проблеми допоможуть додаткові обстеження.

Крім того, фахівець УЗД може порекомендувати вам звернутися до профільних фахівців.

 • При проблемах з нирками необхідна консультація уролога, нефролога
 • При патологічних змінах печінки потрібно відвідати лікаря-гепатолога
 • При будь-яких змінах травного тракту призначається консультація гастроентеролога

Після виявлення патологічного процесу лікар призначає необхідне лікування. У більшості випадків рак на початкових стадіях захворювань лікуються за допомогою медикаментозних препаратів. У крайніх випадках може знадобитися хірургічне втручання.

Щоб не допустити розвитку серйозних захворювань, які загрожують ускладненнями, небезпечними для життя, своєчасно звертайтеся до лікаря при появі перших тривожних симптомів.