Соціофобія: що це?

414

14.05.2018

Сучасні люди нерідко голосно говорять про те, що вони воліють самотність. Поява соціальних мереж дозволило інтровертам замінити живе спілкування віртуальним. Також Інтернет дає можливість потайливим особистостям працювати, займатися хобі і робити покупки, але при цьому не контактувати з оточуючими. Невже постійне небажання спілкуватися свідчить про соціофобії?

Недуга

Мало хто знає про соціофобії і її особливості, хоча це явище відноситься до психічних розладів. Але Стефан Хофманн, науковий співробітник Бостонського університету, упевнений, що соціофобія легко піддається лікуванню. Це розлад психіки засноване на страху людини перед негативним сприйняттям його особистості оточуючими. Всі без винятку люди мають біологічну потребу в симпатії з боку інших людей. Соціофобія насамперед спостерігається у дітей і проявляється вона в боязні незнайомців. Однак навіть дорослі люди почувають себе скуто в нових умовах, які їм доводиться переживати.

Але страх перед негативними оцінками оточуючих може стати на заваді повноцінного життя. Соціофобія разом з панічним синдромом, тяжкими генералізованими розлади і боязню відкритого простору відноситься до групи тривожних розладів. У 13% людей на різних етапах життя спостерігаються прояву соціофобії. Це розлад психіки чинить негативний вплив на існування людини, так як обмежує його можливості.

Є люди, що воліють не вступати в шлюб, не заводити друзів і проводити час на самоті. Але це не означає, що социофобы не бажають з ким-небудь спілкуватися. У налагодженні контактів їм заважає страх людей, тому вони змушені уникати їх усіма можливими способами. Страх перед оточуючими заважають людині здобувати освіту, будувати стосунки з протилежною статтю, приємно проводити час і повноцінно працювати.

Якщо социофобу належить знаходитися у великій компанії, він буде тривожно вести себе, особливо при розмові з незнайомими людьми. Такі особистості міцно стискають знаходяться в їх руках предмети, дивляться в підлогу, уникаючи зорового контакту з співрозмовником. З-за скутості ці люди часто проявляють незручність, і це ще більше посилює проблему, адже социофобы найбільше бояться критики оточуючих.

Лікування

Когнітивно-біхевіоральна терапія дає відмінні результати в процесі лікування соціофобії. Насамперед психотерапевт намагається з’ясувати, які ситуації сприяють її прояву. Крок за кроком фахівець ставить під сумнів виправданість страхів пацієнта і пропонує йому навмисно потрапляти в страхітливі ситуації (звернення до незнайомця, відвідування галасливої вечірки тощо).

Починають терапію з публічного виступу перед групою, що складається з кількох осіб. Потім пацієнтові потрібно буде, наприклад, прийти в ресторан і взяти номер телефону у кожного з відвідувачів. Заключним етапом лікування стає навмисне потрапляння в незручні ситуації. Пацієнту дається завдання відвідати книжковий магазин і дізнатися у продавця про наявність книги, присвяченої радощів сексу. Природно, социофоб в екстремальних для нього ситуаціях буде переживати бурю негативних емоцій, але з часом він зрозуміє, що його страх перед незнайомцями необґрунтований.

Адже за тактовно заданого питання або вираження своєї думки людини ніхто не покусає і не вб’є.