Розділові Знаки роблять повідомлення нещирими?

451

25.04.2018

Кожному з нас досить часто доводитися писати повідомлення, смс або текстові послання в соціальних мережах. А деякі і зовсім забули, коли останній раз писали записки від руки. Але все ж, навіть самі грамотні й освічені люди в смс-повідомленнях роблять помилки, навмисно пропускаючи знаки пунктуації або замінюючи букви в словах. Чому так відбувається?

Експеримент

Вчені Бингемтонского університету (штат Нью-Йорк, США) провели дослідження, присвячене сприйняття знаків пунктуації в текстових повідомленнях. Дослідження складалося з 2-х незалежних частин. Дослідники підібрали респондентів серед студентів і своїх колег (у віці до 30 років) – це була перша група. У другу групу були відібрані співробітники університету у віці від 30 до 50 років.

Природно, молодь очікував більш цікавий експеримент, ніж їх старших «колег». Першій групі на великому екрані демонстрували смс-повідомлення: питання і відповіді на них, але особливість відповідей була в тому, що в одному і тому ж наборі слів зустрічалися різні поєднання знаків пунктуації, а в деяких – вони і зовсім відсутні. Під час демонстрації учасники повинні були натискати лише 2 кнопки «правдоподібно/вірю» і «неправдоподібно/ не вірю».

Другій групі була запропонована банальна анкета.

Результат

Оскільки експеримент був досить незвичайний, його результати не дуже здивували вчених. Виявилося, що старше покоління, переважно, вважає відсутність знаків пунктуації або ж помилки в текстових повідомленнях банальної неписьменністю автора. Учасники другої групи намагаються завжди дотримуватися правила граматики і пунктуації при написанні електронних послань.

А ось результати першої групи більш цікаві: молоді люди вважають, що відсутність знаків пунктуації і деякі помилки, зроблені автором спеціально, надають тексту емоційне забарвлення, передають почуття автора. Крім того, крапка в кінці короткого повідомлення типу «Так.», «Ні.», «У вісім в кафе.» і т. д. викликає у читачів недовіру.

А самим «довірчим» знаком респонденти першої групи вважають, хоч це і дивно, знак оклику.

Професор Клин з Бингемтонского університету зміг пояснити таку різницю сприйняття декількома факторами. «По-перше, вся молодь зараз користується сучасними гаджетами, в яких є режим «Т9», комп’ютер сам виправляє помилки, тому молодим людям немає необхідності запам’ятовувати правила правопису слів, — говорить професор. — По-друге, сучасна молодь мало цікавиться якимись знаками пунктуації, замість цього всі вони використовують смайлики та скорочені слова, яких за правилами правопису не існує. Таким чином, молодь не тільки ігнорує правила писемності, вона створює свій власний «мову», зрозумілу тільки їй. Старше покоління в 43% випадків навіть не розуміють значення «LOL». Це дослідження ще раз довело, що технічний прогрес не завжди призводить до розвитку людства в цілому».