Робота — особисте життя: складний баланс

506

02.06.2018

З давніх часів наше життя ділиться на 2 основних складових – робота і особисте життя. З цих самих пір у більшості людей виникає питання: як знайти золоту середину між цими сферами життя. Ми живемо в сучасному світі, де час роботи чітко регламентовано, а своїм особистим часом ми можемо розташовувати на свій розсуд – витрачати його на сон, відвідування нічних закладів, проводити його з друзями чи коханою людиною. З кожним роком здається, що знайти баланс між роботою і особистим життям все складніше: робота поглинає все більше часу. Але є країни, в яких ситуація набагато краще.

За даними Фонду психічного здоров’я Великобританії відсутність балансу між роботою та особистим життям у часовому співвідношенні) негативно впливає на психіку людини. По-перше, люди, які більше часу проводять на роботі, нехтують іншими аспектами життя. По-друге, вони думають про роботу навіть за межами офісу. По-третє, трудоголіки мають не дуже добрі відносини з друзями і сім’єю.

Проблема

Здавалося б, вже понад 100 років у цивілізованому світі середньостатистичний робочий день триває 8 годин. Тому у людини залишається ще 16 годин на сон і влаштування особистого життя. Але, як виявилося, не все так просто.

Уявіть собі, що в середньому робочий тиждень в Сполучених Штатах Америки триває 49 годин, а це приблизно 1788 годин на рік. В країнах пострадянського простору в рік в середньому виходить близько 2-х тисяч годин. Багато?

А в Мексиці цей показник становить 2237 годин на рік. Дивно, але в Нідерландах сума робочих годин за рік складає приблизно 1380. У цьому європейському державі більшість людей мають неповний робочий день – це одна з причин такого низького показника. На думку економістів, 77 відсотків жінок і 27% чоловіків працюють менше 36 годин на тиждень. В Нідерландах навіть існує закон, що гарантують право вимагати скорочення робочих годин. Крім того, в цій державі тільки 0,5% всіх співробітників працюють більше 40 годин на тиждень.

Зменшення кількості робочих годин неодмінно збільшує кількість часу на хобі, подорожі, відпочинок та спілкування з родиною та друзями. Але в цей самий час такий компроміс зменшує доходи.

Відпустку

Кожна працююча людина чекає відпустка з нетерпінням – адже це час розплановано майже щохвилини: всього за декілька тижнів потрібно встигнути відпочити, побачитися з усіма друзями і родичами, хто планує ремонт на це час, а хтось подорож.

Самі тривалі відпустки зафіксовані в Італії, Бельгії, Іспанії, Франції, Німеччини, Португалії та Австрії, де понад 45% усіх працюючих мають офіційний відпустку 30 чи більше діб. Це дає європейцям більше часу, щоб відзначити свята, відновитися від стресів і відпочити від роботи. Рекордсменом серед європейських країн за тривалістю відпустки знову стали Нідерланди – тут відпустку всього 20 днів.

Підсумок

В кожній країні своя законодавча база регламентує відносини роботодавця і працівника. Саме держава регулює кількість годин роботи і відпочинку. Але й самі люди можуть це робити – хтось вибирає роботу на дому, а комусь подобатися божевільний коловорот, наприклад на станції швидкої допомоги.

Вчені давно довели, що потрібно розумно розпоряджатися своїм часом, рівномірно розподіляючи ресурси: не можна жертвувати особистим життям, зустріччю з друзями або відвідуванням концерту заради роботи. Це не стосується «хронічних трудоголіків» — адже вони «патологічно залежні» від своєї роботи люди.

Кожен раз, затримуючись на роботі, слід пам’ятати: робота ніколи не закінчиться, а життя коротке.