Порятунок морської черепахи або черговий приклад безвідповідальності людей

500

01.12.2017

Сьогодні в Інтернеті є безліч фотографій і відеороликів про те, як люди забруднюють планету сміттям і жахливі наслідки цього процесу для дикої природи. Наступна історія — ще один доказ того. Це трапилося в Коста-Ріці.

Десь у світі хтось викинув пластикову вилку на березі моря або океану, а може просто кинув її повз урни. Цей чоловік навіть не подумав про можливі наслідки свого вчинку. Про цієї нещасної вилці можна було б забути, якби не одне але…

Можна багато фантазувати про «чудесні» пригоди одноразової вилки, але все ж їй вдалося потрапити в океан, як і ще 8 мільйонів тонн пластику (за рік звичайно). Після тривалого плавання по водних просторах, «головна героїня» цієї історії змогла привернути до себе увагу людей.

Але це коштувало мук для оливковою ридлеи (вид черепахи). Вилка застрягла в ніздрі тварини, що приносило страждання, біль, проблеми з диханням, і харчуванням.

На щастя, тварина припливло до тихоокеанським узбережжя заповідника «Ostional» (Коста-Ріка), де черепаху з чимось незрозумілим в носі помітив турист. Ця оливкова ридлея щасливицею виявилася, адже саме в цей час на пляжі перебувала команда дослідників популяції цього виду тварин. Коли вчені з некомерційною природоохоронної організації Leatherback Trust наблизилися до черепахи, один з них вже здогадувався, в чому справа.

«На початку літа, я знайшов таку ж черепаху, але у неї з носа стирчало пластикова соломинка. Природно, чужорідний предмет я витягнув з ніздрі тварини. А побачивши цю нещасну, я здогадався, що вона теж стала жертвою пластику, — написав морський біолог Натан Робінсон у своєму блозі під опублікованим відео. — Коли я побачив черепаху і зрозумів, що це був насправді елемент пластикового посуду, я подумав: «тільки не знову!». Тим часом черепаха прямувала в океан. Нам довелося діяти швидко».

Містеру Робінсону допомагали 2-е членів його команди – біологи Бретт Батлер і Колін Герц. Вони тримали оливкову ридлею, поки Натан намагався витягти шматок пластику з її носа.

«Я пробував потягнути чужорідний предмет рукою, але він занадто щільно сидів у ніздрі, — писав містер Робінсон. — Я повинен був щось робити. Найближча ветеринарна клініка знаходиться в годині їзди від узбережжя, але немає ніяких гарантій, що там зможуть надати необхідну допомогу. Тому я вирішив виймати пластик на місці».

Натан спробував вручну видалити непізнаний пластиковий об’єкт, але він навіть не зрушив з місця. Тому біолог використовував багатофункціональний складаний ніж, в якому були плоскогубці. З їх допомогою містер Робінсон міцно захопив «хвіст» пластику. Черепаха корчилася від болю, але він продовжував тягнути, і приблизно через 30 болісних секунд, Натану, нарешті, вдалося витягти об’єкт.


На відео обличчя містера Робінсона передає не тільки полегшення, але і відраза від усвідомлення того, що він тримає вилку. «Незважаючи на те, що я був радий успішного проведення «операції», моїм першим почуттям було огиду, — написав він. — Це сумно усвідомлювати, що одноразові пластикові предмети посуду і не тільки, якими ми користуємося, можуть завдати стільки шкоди морського життя».

Такий захід став для оливковою ридлеи справжнім випробуванням. Крім того, що вона тривалий час не могла вести нормальний спосіб життя, їй довелося пережити величезний стрес, пов’язаний з виймання вилки. «Ми сподіваємося, що черепаха звикне знову вільно дихати, і з нею все буде добре, — написав містер Робінсон. — Після короткої паузи на пляжі, черепаха повільно поповзла назад в океан».


Пластик, який потрапив в океан, докучає багатьом його жителів: від морських черепах і птахів до дельфінів і риб. Деякі тваринний гинуть, заплутавшись у великому смітті, інші – ковтають дрібні пластикові елементи, приймаючи їх за їжу. І, здається, останній приклад – саме те, що сталося в обох інцидентах з черепахами. Вони взяли соломку і вилку за їжу, а коли виявилося, що пластик не їстівний, черепахи спробували відригнути його. Але щодо тверді довгі предмети пішли носом, а не ротом, тому і застрягли в ніздрях.

У той час як ці черепахи вчасно отримали допомогу, багатьом іншим не так пощастило. Це може бути напруженим, але містер Робінсон пише, що люди в усьому світі можуть допомогти йому захистити морських черепах від травмуючого пластику: слід просто ніколи не викидати сміття у воду на пляжі або з човна.


«Поки ми продовжуємо використовувати одноразовий пластик, ці випадки будуть ставати все більш і більш поширеними, — написав він. — Ми всі повинні докласти зусиль, щоб зменшити забруднення навколишнього середовища пластмасовим сміттям. Якщо, звичайно, ми більше не хочемо бачити подібних заходів».