Навіщо нам потрібна релігія?

537

25.04.2018

Чому люди моляться, вірять в реінкарнацію і бояться кари? Невже це вираз страху смерті або пошуку справедливості? Психолог Стівен Райса ствердно відповідає на це питання і наводить ще кілька причин потреби людей в релігії.

Хочемо вірити

Кілька століть тому філософи і вчені стверджували, що по мірі пізнання світу людиною релігія назавжди піде в історію. Однак це було помилковим твердженням – з кожним роком кількість віруючих людей лише зростає. Сучасні психологи і соціологи впевнені, що сама віра є своєрідним «рятувальним кругом» для людини. Це стосується навіть скептиків і реалістів. Релігія допомагає багатьом у подоланні страху неминучого, а саме смерті.

Базові потреби

Стівен Райса і його колеги, виходячи з результату опитування декількох тисяч людей, склали список з 16 базових потреб особистості. Це прагнення до влади і незалежності, чесності, порядку, економії, їжі, любові, фізичної активності, спілкування, помсти, положенню в суспільстві. Також в список потреб увійшла сім’я, допитливість, схвалення та порядок.

У релігії є одна властивість, якою не володіють інші аспекти життя людини – вона універсальна. Екстраверти знайдуть у ній для себе філософію любові до ближнього і колективні свята. Інтроверти віддадуть перевагу медитацію, відлюдництво і одиночну молитву. Релігія задовольняє потребу людей у порядок. Потреба в схваленні сприяє зверненню нашого увагу на вчення про спасіння і прощення. Обіцянка вічного життя допомагає людині впоратися зі страхом смерті.

Віруючі і атеїсти

Раніше психологу вдалося з’ясувати, що нерелігійні люди хочуть бути незалежними, причому це стосується всіх аспектів їхнього життя (матеріального забезпечення, дружби, відносин). Віруючі, навпаки, мають потребу в контактах з громадськістю.

Атеїсти також прагнуть до віри, але альтернативою релігії в такому випадку виступає психологія і філософія. Елементи, подібні релігійним, спостерігаються у прихильності до моральних цінностей, політичних переконань і навіть культурі харчування!