Історія обручки

652

31.05.2017

Обручка – це вельми незвичайне прикраса, яке носять люди, які вступили в законний шлюб. В ідеалі з ним не розлучаються все життя. Обручку оточена різними забобонами і має свою унікальну, але дуже заплутану історію походження.

Стародавні часи

У давнину одруження більше нагадувала торговельну угоду, адже батьки нареченого самостійно шукали своєму синові «другу половинку» і домовлялися про її викуп у близьких родичів. Мати і батько молодого чоловіка повинні були залишити їм якийсь цінний предмет застави (коштовність, кінь та інше). В державах, що розвиваються, хлопець і дівчина самі шукали підходящих для себе партнерів. Домовившись про одруження, наречений і наречена пов’язували один одному на палець або зап’ясті нитку (пасмо волосся). Такі місця були призначені для того, щоб оточуючі, а особливо молоді люди бачили, що ці хлопець і дівчина збираються вступати в шлюб. Стародавня традиція чимось схожа на сучасну заручини. Також вважалося, що в передвесільний період заручені люди вразливі для духів, полювали на їх душу, і браслет із волосся і трави призначався для захисту від нечистої сили.

Обручку, що нагадує сучасний аналог, з’явилося в Стародавньому Єгипті, жителі якого носили непросте прикраса на безіменному пальці лівої руки. Кільце стало символом нескінченної любові.

У грецького письменника Плутарха є своя відповідь на питання про те, чому прикрасу носять виключно на безіменному пальці. Вся справа в тому, що через нього проходить тонкий нерв, що досягає серця. Саме з цієї причини кільце одягали так, щоб воно було причетне до головного органу людини, серця. У Дворіччі і в стародавній Іудеї головна прикраса надягали на середній палець.

У Римі наречений дарував батькам майбутньої дружини залізне кільце, що символізує твердість його намірів. Пізніше прикраса, виготовлена з золота, надевалось на палець нареченої в день весілля її судженим. Що стосується самого свята, то воно проводилося через місяць після заручин. Причому вступити в законний шлюб було не так просто – наречений і наречена зобов’язувалися володіти цінним майном.

Золоту обручку символізувало спроможність, тому багаті римлянки часто носили десятки ювелірних прикрас на своїх пальцях і нерідко забували про те, яке з них є особливим. А ось залізні кільця носили виключно овдовілі жінки. Коли в Рим прийшло християнство, носіння прикрас, які символізують заручини, було заборонено. Але у 860 році за ініціативою Папи Миколи традиція була відновлена.

У той же час в Європі обряд заручин більше відокремився від самого одруження. Часто батьки нареченого і нареченої складали так звану «декларацію про наміри», причому вони могли це робити задовго до весілля своїх дітей. Якщо хлопець чи дівчина вмирали до весілля, то вони замінювалися наступним за старшинством братом або сестрою. Подібний випадок стався в життя Генріха VIII Англійського.

Він одружився з Катериною Арагонською, яка була заручена з його братом Артуром, не який дожив до весілля (він помер від тифу). Також Генріх придумав гарну весільну традицію: під час заручин він одягав кільце на три пальці нареченої і примовляв «В ім’я Отця, Сина і Святого Духа».

На якій руці носять

Нині католики носять обручку на безіменному пальці лівої руки, а православні на тому ж пальці, але правої руки. Досі не ясно, чому склалася така традиція, але у Візантії, а потім і в Росії наречений одягав своїй нареченій і вінчальне, і обручку на безіменний палець правої руки. Прикраса, призначене для дружини було золотим, що символізує чистоту і ніжність. А ось палець чоловіка прикрашався залізним кільцем, символом сили.

Декор і забобони

Досить довго обручку було ідеально гладким. Приміром, у Нюрнберзі археологи знайшли цікаву знахідку – срібне прикраса XIII століття. Воно мало гладку поверхню, а всередині нього був напис: «В мені Вірність». Але починаючи з епохи Відродження кільця щедро декорувалися дорогоцінним камінням, портретами, емаллю та іншими елементами. Рубін був символом пристрасної любові, синій сапфір – благочестя, алмаз – вічній вірності.

Для революціонерів всіх мастей обручки були неприйнятними, оскільки вважалися символом ненависної їм буржуазії. Прийшли до влади більшовики негайно заборонили такі прикраси і церковний шлюб, але якщо людина обзавівся обручкою в дореволюційні часи, він був зобов’язаний здати коштовність у фонд трудящих або пожертвувати прикраса на потреби вихованців дитячих притулків.

Були випадки, коли чоловік в день весілля замість дорогоцінного символу любові і вірності вручав дружині томик творів класиків марксизму. Але в довоєнний час кільця знову повернулися в моду.

Сьогодні мільйони молодят по всьому обмінюються особливими прикрасами із золота, срібла, платини. Причому популярні не тільки класичні гладкі кільця, але і прикрашені різьбленням, дорогоцінним камінням. Різні поєднання металів також вважаються актуальними.

Жінка зобов’язувалася ніколи не знімати прикраси, інакше її могли порахувати розпусницею. Але якщо з кільцем не розлучався її чоловік, люди називали його підкаблучником. На щастя, такі стереотипи пішли в історію, і кожна людина сама вирішує, як діяти йому зі своєю обручкою. Але багато забобони, пов’язані з такою прикрасою, популярні донині. Його втрата означає втрату подружньої любові та швидке розставання. Заручена дівчина не повинна давати своїм подругам приміряти кільце, подароване звуженим, інакше її стосунки з майбутнім чоловіком будуть зруйновані суперницею. Але в день одруження приятелькам і родичкам вже заміжньої жінки можна доторкнутися до обручці, якщо вони хочуть скоріше вийти заміж. Не рекомендується приймати в подарунок прикраса, що дісталося від розлучених родичів, інакше такий дар принесе нещастя в коханні.