Болюча скромність: як вирішити проблему?

556

14.05.2018

Багатьом з нас вкрай непросто говорити про своїх реальних досягненнях і слухати компліменти. Похвала нерідко провокує неприємні відчуття: сором, збентеження і бажання негайно поміняти тему розмови. Однак у психологів є кілька рішень подібної проблеми.

Природа скромності

Сором’язливість буває вродженою і набутою. Часто це якість вирощується в людині її ж батьками, які прищеплювали своєму чаду покірність, поступливість і надто критичне сприйняття самого себе. У дорослому житті така особистість не вміє адекватно реагувати на компліменти і розповідати про себе те, що цікавить оточуючих (отримана освіта, хобі, кар’єрні досягнення, плоди творчості). У більшості людей є улюблені види діяльності, в яких вони хотіли б досягти успіху. Нерідко в нашому житті трапляються події, які допомагають досягненню особистих цілей, проте надмірна скромність і скутість може все зіпсувати. Важливо запам’ятати, що мрії та плани, що стосуються саморозвитку не є чимось ганебним.

Якщо людина спокійним тоном розповість про своє захоплення дайвінгом, це не буде розцінюватися як ніби він уявив себе найкращим у світі дайвером. Однак розповідь про своє хобі з високою ймовірністю допоможе знайти їй однодумців і посприяти подальшим успіхам в дайвінге.

«Ні!» хвастощів

Успішні люди, що розповідають про свої досягнення, приковують до себе увагу мільйонів недоброзичливців, які бажають поширювати плітки про особу, якій вдалося досягти успіху в певному виді діяльності. У нашому суспільстві прийнято пишатися власними реальними досягненнями, тому якщо людина сміливо говорить про своїх сильних сторонах, його сприймають як хвалька і зазнайку. Але ретельно приховуючи таланти і результати роботи, людина своїми ж руками перекреслює додані до реалізації цілей зусилля. Всі люди мають право на те, щоб радіти особистим досягненням, особливо, якщо вони приносять користь та задоволення оточуючим (чудове виконання музичних творів, випікання смачних полуничних тістечок, написання віршів про кохання та інше).

В житті нічого не дається просто так, адже всі без винятку люди платять за свій успіх здоров’ям, часом, силами, відмовою від задоволень. Досягнуті цілі не можуть не радувати, тому немає нічого страшного в тому, щоб поділитися своїм щастям з приятелями, друзями і близькими. Однак важливо не перейти межу між хвастощами і гордістю за себе — потрібно знати міру в оповіданнях про плодах своєї праці.