Зорбінг: сверхэкстремальный вид спорту

392

22.01.2016

Величезна кількість людей прагне екстриму, з-за чого з’являються нові екзотичні види спорту. До них і належить зорбінг.

Як влаштований куля?

Зорбінг – це захоплююче, але в той же час небезпечна розвага: людина залазить в зорб (прозора куля), виготовлений з поліуретану, і скочується в ньому з гори. Сам кулю заповнений повітрям. Зорб складається з двох сфер, приєднаних один до одного нейлоновими стропами. Вони забезпечують рівномірне навантаження на «мандрівника», а повітря між сферами виконує функцію амортизації. Внутрішня частина кулі оснащена комплектом підвісної системи, призначеної для надійної фіксації екстремала. Деякі зорби мають світяться стропи, і коли людина мчить з гори в прозорому світному кулі, то це виглядає дуже ефектно.

Зорб – некерований і геть-чисто позбавлений гальм куля, але він може зупинитися перед природною перешкодою. Траси для зорбінгу обладнані так, щоб кулі не выкатывались за їх межі. Середньостатистичний куля для цього виду спорту важить близько 70 кілограмів, але в здутому стані він може вміститися в багажнику легкового автомобіля. Надувається він спеціальним насосом. Якщо все робити правильно, зорб можна привести в «бойову готовність» за пару хвилин. Що стосується самого виду спорту, то існує декілька його видів: сніговий, водний, рівнинний і холмової зорбінг.

Історія

Люди дізналися про цю незвичайну розвагу в 70-х роках минулого століття. Творцем зорбінгу став американець Тед Уинслер, надихнувшись ідеєю Леонардо да Вінчі про вписування людини в коло.

Чоловік купив поліуретан і відправився до свого приятеля, володів швейною фабрикою. Той послухав Теда і пошив для нього величезний порожниста куля. Потім містер Уинслер надув його і скотився в ньому з пагорба. Тед отримав невимовні враження від катання в кулі і негайно поділився емоціями зі своїми знайомими, які також надихнулися незвичайним розвагою. Проте популярність зорбінг завоював тоді, коли вийшов у прокат фільм «Обладунки Бога 2: Операція Кондор» з Джекі Чаном у головній ролі. Герой кінострічки швидко тікав у величезному прозорій кулі від наступаючих на нього дикунів, чим і вразив мільйони глядачів.

У 90-х роках куля для бігу був вдосконалений Дуейном Ван Дер Слюйсом і Ендрю Эйкерсом. У той же час зорбінг почав активно розвиватися в Європі, США, Китаї та країнах Латинської Америки. Останні кілька років цей вид екстремального спорту зацікавлює і росіян. Що стосується самих зорба, то їх активно виробляє Китай.

«Зорбонавты»

Люди, які всерйоз захоплюються зорбингом, пробують свої сили на спеціально побудованих зорбодромах. Экстермалы регулярно проводять змагання і фіксують рекорди. На сьогоднішній день рекордсменом є американець Кейт Калвер. Він скотився у своєму кулі з пагорба зі швидкістю 52 кілометри в годину. Якщо людина бажає випробувати неймовірні відчуття і в той же час залишитися цілим і неушкодженим, він, як і в будь-якому іншому виді спорту, повинен дотримуватися техніку безпеки. На жаль, не всі «зорбонавты» роблять це. В історії зорбінгу є чимало трагічних випадків.

Нещодавно в США загинули 3 екстремала, після чого влада кількох штатів заборонили цей атракціон. На початку 2013 року на карачаєво-черкесском гірському курорті Домбай стався трагічний випадок. Двоє чоловіків (33 роки і 27 років) не врахували правила техніки безпеки, з-за чого їх скочується з гори зорб полетів у прірву.

33-річний «зорбонавт» отримав важкі травми, а його друг розбився на смерть.