Як впоратися з акліматизацією

484

02.06.2018

Будь-яка подорож може бути зіпсовано акліматизацією, причому неважливо, яку відстань подолав людина. У процесі адаптації до нових умов організм змінює частоту пульсу, склад крові і поту, а також температуру. Всі ці зміни супроводжуються неприємними симптомами – сонливістю, розладом травлення, головним болем, ознобом і так далі. Однак існують прийоми, з допомогою яких можна «згладити» акліматизацію.

Захід Схід

Багато людей, чия професійна діяльність пов’язана з далекими поїздками, змушені за тиждень об’їжджати (облітати) буквально всю Земну кулю. Нарада в Лондоні, бізнес-ланч в Москві, зустріч з постачальниками в Пекіні – можливо, про таке насичене життя мріють багато, а ось для організму настільки захоплюючі подорожі небезпечними.

У середньому акліматизація триває тиждень. Умовно це явище ділять на 3 фази. Перша називається орієнтовною. Протягом 2-х днів організм накопичує сили для того, щоб адаптуватися до стресових умов. Саме тому мандрівник страждає від надмірної втоми і сонливості. На 3-й день акліматизації людина дивується своєю неймовірною бадьорості. Цьому є пояснення – організм накопичив сили, прискорив обмін речовин і почав пристосовуватися до нових умов. Друга фаза акліматизації називається реактивною. Інші 4-5 днів в організмі триває перебудова. Є люди, які зовсім не відчувають неприємних проявів акліматизації. У мандрівників, які страждають захворюваннями ендокринної та серцево-судинної системи, складна адаптація може зайняти більше 2-х тижнів.

Годинник

Внутрішній годинник людини першими реагують на нові умови існування, і це не метафора. Функцію внутрішніх годин виконує супрахиазмальное ядро, розташоване в гіпоталамусі. Воно обробляє інформацію, отриману зоровими рецепторами, завдяки чому організм здатний визначати настання дня (ночі). Всі його процеси підпорядковані часу доби, тому при настанні нетипових умов реакція організму проявляється різким коливанням температури, артеріального тиску і пульсу. Це і провокує неважливе самопочуття у людини.

Джетлаг

Синдром зміни часових поясів називають джетлагом. Люди, чий день «скоротився» через зміну місцезнаходження, не можуть миттєво увійти в потрібний ритм життя. Часто таке трапляється при подорожі на схід.

Симптомами джетлага є безсоння, розлади концентрації уваги і «туман в голові». Жінки важче переносять джетлаг, ніж чоловіки, так як жіноча гормональна система підпорядкована суворим добовими біоритмами. Боротися з проявами джетлага потрібно відразу ж по прибуттю в пункт призначення. Перші дні подорожі необхідно проводити на свіжому повітрі. За кілька годин до відходу до сну рекомендується зробити «ніч» — запнути штори в номері, приглушити світло, вимкнути гаджети і просто розслабитися. Відмінно допомагає впоратися з симптомами джетлага помірна фізична активність, в результаті якої організм насичується киснем і прискорює обмін речовин. Якщо перебування у новій країні буде тривалим, можна почати підготовку до адаптації ще вдома. За пару днів до поїздки потрібно перевести свої внутрішні годинники. Приміром, необъходимо організовувати прийоми їжі на пару годин пізніше, якщо треба рухатися на захід, або раніше, якщо маршрут буде прокладатися на схід. Теж саме стосується і сну.

Температурний режим

Терморегуляція – це досить складна функція організму людини. Стародавні люди змушені були багато кочувати, тому швидко пристосовувалися до нових температурних режимів. Сучасна людина більш вибагливий, так як часто користується кондиціонерами, обігрівачами та іншими пристосуваннями, коригуючими температуру повітря. Якщо ж люди потрапляють в незвичний для них клімат, їх системи органів починають працювати трохи інакше. Насамперед це стосується серця, судин, нирок, печінки, мозку.

До спеки людина адаптується швидше, ніж до холоду. Все ж перед відправленням в теплі краї, рекомендується підготувати свій організм. Наприклад, за пару тижнів до поїздки можна організувати кардіотренування і відвідування парної. Однак перебуваючи в сауні необхідно випивати не менше 2,5 літрів рідини – несолодкого зеленого або трав’яного чаю, води, фруктового соку.

До суворого холодного клімату важче пристосуватися. Але якщо чоловік вирушив на північ, він повинен влаштовувати собі на новому місці часті 10-хвилинні прогулянки (зрозуміло, якщо є така можливість). Свій раціон рекомендується збагатити продуктами, сприяють посиленню ліпідного обміну.

Це рослинне масло, горіхи, морська риба.

Харчування

Людині, що відправляється в нову для себе країну, не варто пакувати у валізу звичні овочі, фрукти і крупи. Така міра обережності невиправдана. До того ж, знайомство з національними стравами є невід’ємною частина пригоди. Але відкривати для себе нову кухню потрібно поступово.

У перші дні поїздки слід обійти місцеві продуктові магазини і придбати якісні кисломолочні продукти. Саме вони багаті пробіотиками, що поліпшують функціонування ШКТ. Пристосовується до нового клімату організм дуже вразливий, тому не варто перевантажувати свій шлунок дуже калорійною і гострою їжею. У перші дні перебування у новій країні переваги варто віддати дієтичних страв – свіжим салатів, відварного курячого м’яса, запеченої риби, тушкованим овочам. Не варто купувати страви, приготовані на вулиці. Те ж саме стосується і напоїв. Наприклад, фруктові коктейлі або свіжовичавлені соки, куплені у несанкціонованій торговій точці, можуть бути розведені неякісною водою. Якщо людина відправляється в незнайоме місто, слід заздалегідь скласти список з 5 або більше місцевих ресторанів, в яких напевно смачно і безпечно нагодують. У цьому допоможе Інтернет і відгуки людей, що відвідали ці заклади.

Подорож – це прекрасна можливість внесення різноманітності в своє життя, особливо, якщо людина заздалегідь подбав про своє здоров’я і попередив негативні прояви акліматизації.