Цуценята з пробірки

573

09.11.2017

Вчені Корнельського університету США можуть пишатися своїм досягненням. Їм вдалося успішно застосувати метод екстракорпорального запліднення (ЕКЗ) до собак. Нещодавно народилися 7 цуценят, зачатих у пробірці.

Чому це було складно?

Технологія ЕКО допомагає виробляти на світ не тільки людей, але й інших ссавців. Вченим вдалося таким чином посприяти народженню багатьох представників світу тварин. Приблизно 30 років фахівці працювали над застосуванням ЕКО собак, однак всі спроби були нерезультативними. Вся справа в тому, що репродуктивний цикл цих тварин значно відрізняється від циклу інших представників фауни. Двічі на рік у собак відбувається овуляція. Але собачі яйцеклітини недостатньо зрілі для ЕКО. Крім того, біологам важко працювати з ними – з-за темного відтінку статеві клітини погано візуалізуються під мікроскопом. Проте американським генетикам вдалося витягти з яєчника собаки досить зрілу для ЕКО яйцеклітину. Але їй потрібно дозріти в яйцеводе. Це протока, яка виводить статеві клітини з яєчника. Генетикам вдалося на добу призупинити яйцеклітину в яйцеводе, після чого винесли її для подальшого запліднення. Після запліднення клітин вдалося отримати 19 ембріонів. Роль сурогатної матері грала доросла сука бігля. Генетики дочекалися, поки у собаки настане овуляція, і підсадили в її матку 19 ембріонів.

Через 2 місяці сука привела на світ 7 цуценят.

Потомство

Нині малюкам, що з’явилися з допомогою ЕКЗ, виповнилося півроку. Цуценята абсолютно здорові — нормально розвиваються і набирають вагу. Результати аналізу ДНК свідчать про те, що 2 цуценя є поміссю бігля і кокер-спанієля. Інші малюки успадкували зовнішній вигляд гончих порід собак.

Відкриття генетиків має величезне практичне значення. За допомогою технології ЕКО, застосовуваної до собак, можна запобігти вимирання багатьох їх порід.