Слони не хворіють на рак: чому?

508

01.12.2017

Онкологічні хвороби – це величезна біда не тільки для людей, але і для тварин. Однак є представники фауни, яким рак не страшний. Це кити і слони – найбільші ссавці нашої Планети.

Парадокс Пето

Рак починається тоді, коли у клітин з якихось причин порушується механізм контролю поділу. Прийнято вважати, що у великих живих істот зростає ризик цього захворювання, але слони своїм прикладом спростовують таку думку. До того ж, ці гіганти хворіють на рак набагато рідше, ніж дрібні тварини. Таке явище називається парадоксом Пето. Для довідки: Річард Пето – відомий епідеміолог, який працює в Оксфордському університеті).

У слонів, довгоіснуючих представників фауни, очевидно є особливі механізми, що пригнічують розвиток ракових пухлин. Наступ онкологічних захворювань визначається 2-ма генами: протоонкогенами і антионкогенами. Якщо перші некоректно функціонують, в організмі трапляється збій, і починається продукування патологічних (ракових) клітин. Те ж саме стосується і антионкогенами.

Слони і голі землекопи

Збільшення кількості пухлинних супресорів перешкоджає активації протоонкогенів. До такого висновку прийшов Джошуа Шиффман (Університет Юти). Разом з колегами з Пенсильванського університету і Університету штату Арізона спеціаліст досліджував смертність слонів. Вчені порівняли цей показник зі смертністю гієн і людей. Смерті від раку у гігантів відзначалися лише в 5% випадків, в той час як у гієн цей показник дорівнював 8%, а у людей 25%. Аналіз генома слонів дозволив визначити наявність 40-ка копій гена р53 (у людини їх всього 2). Це потужний антионкоген, запобігає аномальне поділ клітин. Коли р53 ідентифікує пошкодження в ДНК, він активізує гени, що роблять знищення ракових клітин. Одного разу вчені вирішили більш детально дослідити реакцію гена р53 на утворення пухлини. Для цього вони облучили клітини кількох слонів іонізуючим випромінюванням. Активації ДНК-відновлювальних генів не спостерігалося, аномальні клітини просто відмирали, з-за чого рак позбувся всіх шансів на подальший розвиток. Вчені сподіваються, що в недалекому майбутньому біотехнологія дозволить їм проводити операції з постачання людського організму десятками копій «протиракового» геному. Крім слона в світі є ще одна тварина, яка донині залишається загадковою для дослідників. Мова йде про голом землекопе. Таке зовні неприємне жива істота (гризун) мешкає в Африці.

Землекоп живе близько 30 років, а для дрібних представників фауни це досить «солідний» вік. У 2013 році Віра Горбунова та Андрій Селуанов (Рочестерський університет) у виданні Nature опублікували статтю, присвячену голому землекопу. У ній йшла мова про стійкість тварини до онкологічних захворювань. У міжклітинному просторі цих гризунів присутня велика кількість гіалуронової кислоти, запобігає клітини від злипання і злоякісного переродження.