Післяобідній сон: очевидні переваги і «підводні камені»

481

14.05.2018

Дорослі люди вважають післяобідній сон недозволеною розкішшю. У щільному робочому графіку вкрай непросто знайти хоча б 10 хвилин для сієсти. Денний сон позитивно впливає на пам’ять, творчі здібності, кров’яний тиск і настрій людини. Однак таке приємне заняття як післяобідній сон може викликати печію, цукровий діабет і проблеми з органами дихання…Як же проводити час після денного прийому їжі?

Пам’ять

Одного разу був проведений експеримент, присвячений післяобіднього сну. Учасникам однієї групи потрібно було поспати не більше 20 хвилин. Іншій групі пощастило більше – їх сон міг тривати більш півгодини. Після пробудження учасникам належало пройти кілька тестів на уважність.

Як виявилося, люди, чий сон тривав до 20 хвилин, показали кращі результати. Учасники експерименту, яким вдалося довго поспати, мали проблеми з концентрацією уваги, так як постраждали від «сонного похмілля» (надлишок сну).

Тиск

Результати дослідження, опубліковані в журналі Journal of Applied Psychologies, доводять, що сієста сприяє нормалізації артеріального тиску і запобігає розвиток серйозних недуг серцево-судинної системи.

Нервова система

В експерименті, проведеному співробітниками університету Берклі, учасникам 2 рази протягом дня демонстрували фотографії переляканих, щасливих і розлючених людей.

Добровольці, яким вдалося поспати після обіду, досить спокійно реагували на демонстрацію негативних емоцій, тижня ті, хто не зміг влаштувати сієсту.

Концентрація уваги

Одного разу NASA провело дослідження, в якому брали участь військові льотчики і астронавти. Було виявлено, що 40-хвилинний сон поліпшував концентрацію уваги професіоналів на 100%. Працездатність підвищувалася на 34%. Навіть якщо людина не є льотчиком або космонавтом, сієста не буде зайвою. Наприклад, короткий сон посеред дня буде корисним для водіїв.

Творчість

За словами Джеймса Маасу і Ребеки Роббінс, творців фонду «Сон веде до успіху», звичка подрімати вдень допомагає очистити мозок від непотрібної інформації та посилити творчий потенціал.

Сила волі

Неотдохнувшему людині важко впоратися з поставленими завданнями, але денний сон допомагає вирішити цю проблему.

Із-за дефіциту сну мозку складно ігнорувати відволікаючі фактори і тримати під контролем імпульси. 15-хвилинної сієсти достатньо для того, щоб направити функціонування мозку в потрібне русло.

Альтернатива кави

Тривалий післяобідній сон стане відмінним замінником кави. Людина, яка не відмовляє собі в сієсту, може розраховувати на підвищення здатності до засвоєння знань. Короткий сон активізує словесно-логічну і рухову пам’ять. Кава подібним ефектом не володіє.

Якщо не спиться

Короткий сон має багато переваг, але далеко не всім вдається «відключитися» посеред робочого дня.

Однак сієсту можна замінити відпочинком з відкритими очима або медитацією. Відновити сили допоможуть і нескладні дихальні вправи.

Мінуси денного сну

У сієсти є не тільки прихильники, а й противники. Приміром, радянський хірург академік Яків Вітебський стверджував, що післяобідній сон може сприяти печії. Вся справа в тому, що у верхній частині шлунка є газовий міхур. Якщо людина добре поїв і відразу ж прийняв горизонтальне положення, газовий міхур просувається до передньої черевної стінки. З-за цього кисла маса з шлунка стикається з кардиальным клапаном, який дратується під впливом кислоти.

Печія не тільки викликає неприємні відчуття, але і, за словами відомого хірурга, сприяє розвитку захворювань органів дихання (хронічного кашлю, ларингіту, бронхіальної астми, фарингіту). Це відбувається із-за попадання незначною порції шлункового соку в гортань, горло та легені. Тому Яків Вітебський радив хоча б 2 години після їжі перебувати у вертикальному положенні.

Британські та китайські вчені одного разу провели дослідження, результати якого дозволили встановити тісний взаємозв’язок між денним сном і розвитком цукрового діабету 2-го типу. У дослідженні брало участь 16840 людина. Як виявилося, люди, які звикли засинати після обіду, більше схильні до цукрового діабету, ніж ті, хто відмовляється від сієсти. Цьому є пояснення – під час післяобіднього сну в організмі людини значно підвищується рівень глюкози та інсуліну. З-за цього тканини органів втрачають чутливість до цього гормону, продукованого підшлунковою залозою. Також вчені вважають, що гостра потреба в сієсту виникає у людей, які багато їдять, мало рухаються і недостатньо сплять вночі. Сукупність цих факторів в кілька разів підвищує ризик розвитку цукрового діабету 2-го типу.

Зваживши всі плюси і мінуси сієсти, кожна людина може самостійно вирішити, чи треба йому спати після обіду чи ні.