Лондонський зміг: небезпечний дымотуман

515

09.06.2017

Крім людини на Землі існує нелічена кількість видів живих істот. Люди стали володарями навколишнього світу, правда вони використовують свою владу не на благо природи. Приміром, людина створила явище, яке не змогла б створити Планета. Це дымотуман, чи зміг, як його називають англійці.

Величезна небезпека

Творцями смогу стали жителі Великобританії. Явище це вкрай небезпечне для здоров’я людини. Суміш диму і туману поглинається легкими, а самі люди відчувають першіння в горлі і носі. Від їдкого смогу також сльозяться очі. Найбільше цього явища бояться жителі Лондона, розташованого в зоні морського клімату, який характеризується високою вологістю і низькою температурою повітря. Люди, які живуть у постійному холоді, раніше змушені були інтенсивно опалювати житлові приміщення вугіллям. Дим, що виходить з мільйонів труб будинків змішується з туманом. З-за відсутності вітру дымотуман просто висів над містом. Зміг – це не тільки причина захворювань, але раннього настання сутінків, а також погану видимість на дорогах.

Катастрофа 1952 року

Початок зими 1952 року запам’яталося практично всім жителям Лондона. З 5-го по 9-е грудня кількамільйонне місто стояв у важкій завіси диму і туману. Тоді зміг був не просто неприємним явищем, а справжнім лихом.

Лікарні були переповнені дорослими і дітьми, постраждалими від густого їдкого туману. Чимало було і загиблих. Для людей з хронічними захворюваннями органів дихання, старих і дітей створювалися особливі умови перебування у медичних установах. Для таких пацієнтів передбачалися спеціальні палати з герметичними вікнами та кисневими камерами. Зміг вбивав не тільки людей, але і тварин.

Як раз в 1952 році в Лондоні організовувалася виставка породистої худоби. З-за вбивчого дымотумана загинули найбільш цінні особини, але деяких тварин вдалося врятувати за допомогою кисневих апаратів. Навіть коли зміг пішов, люди ще довго не могли повернутися до нормального життя. Буквально все було вкрите товстим шаром чорної грязі. Бажаючим влаштувати генеральне прибирання просто не вистачало засобів для чищення.

Але найстрашніше те, що протягом декількох місяців після катастрофи близько 4 тисяч городян померли від важких захворювань, спровокованих вдиханням отруйного повітря. Зміг також завдав Лондону величезний матеріальний збиток. Але відразу ж після закінчення лиха англійці задалися метою протистояти зможу усіма можливими способами.

Стратегія порятунку

Вперше лондонці дізналися про таке явище практично 700 років тому. У 1273 році городянам заборонили топити вугіллям, так як вважалося, що вугільний дим вкрай небезпечний для здоров’я. У 1306 році міським ремісникам заборонили палити в печах буре вугілля, адже таким чином вони могли зашкодити самій Королеві. Послухалися засуджували до смертної кари. Чистота повітря завжди була актуальною проблемою для англійців, особливо це стосується часів активного розвитку промисловості. Але одного разу дослідження джерел забруднення навколишнього середовища Великобританії показали, що зміг породжується не тільки заводами, але і житловими будинками. Англійці дуже любили встановлювати в своїх оселях традиційні опалювальні пристрої – каміни. Вони вважалися не тільки прикрасою інтер’єру, але і атрибутом заможної сім’ї. Однак каміни дуже неекологічних: в них спалюється всього 10% палива, а решта 90% перетворюються в дим і йдуть у навколишнє середовище. Саме ці опалювальні пристрої і спровокували катастрофу 1952 року. Після 5-денного вбивчого смогу Парламент видав Указ про чистому повітрі». Згідно з указом було вжито заходів щодо підтримання чистоти повітря: в кожному місті Великобританії виділялися зони, де не можна було експлуатувати будь-які виділяють дим пристрою. З тих пір в країні строго контролюється робота опалювальних пристроїв не тільки підприємств, але і житлових будинків. Якщо опалювальна система підприємства визнається неекологічної, його можуть закрити до тих пір, поки вона не буде реконструйована. Поступово опалення вугіллям було замінено на газове й електричне, а каміни нині є декоративними елементами публічних закладів і житлових будинків.