Корисна заздрість

694

14.05.2018

Навіть самі добрі і оптимістично налаштовані люди хоча б раз у житті відчували легку заздрість. Адже немає нічого дивного в тому, щоб порівнювати себе з іншими особистостями, особливо, якщо вони в чомусь досягли успіху. Багато хто з нас соромляться заздрості, так як вважають її аморальною і принизливою. Виявляється, це почуття може бути корисним для того, що його відчуває!

Захоплення або заздрість?

У житті ми часто зустрічаємо людей, які досягли успіху в тій чи іншій сфері діяльності. Такі особистості змушують оточуючих захоплюватися або заздрити. Захоплення прийнято вважати поважною і благородним почуттям, що випробовується тільки впевненими в собі людьми. А заздрість, навпаки, вважається чимось хибним.

Її асоціюють з бажанням зла тим, хто у чомусь перевершив заздрісника. Але в такому випадку мова йде про чорної заздрості, яка псує не тільки моральний вигляд, але і життя людини, відчуває це почуття. А як же щодо білої заздрості?

Що це таке?

Психологи впевнені, що біла заздрість є відмінним стимулом для самовдосконалення і досягнення бажаних цілей. Подібне відчуття виникає під впливом 2-х факторів. Насамперед це можливість зіставити об’єкт захоплення з собою. Навряд чи дорослий чоловік стане заздрити стрункості і краси дівчини. А ось її приятельки з високою ймовірністю будуть порівнювати себе зі знайомою їм красунею. Найчастіше ми відчуваємо заздрість, коли дивимося на людину, чимось схожого на нас (колишній однокласник, колега і так далі). Захоплення відрізняється від заздрості тим, що захоплюючись іншою людиною, ми не ставимо себе на його місце.

Нільс ван де Вен (Тильбургский університет, Нідерланди) впевнений, що людські почуття досить багатогранні. Те ж саме стосується і заздрості, адже вона буває чорною і білою. Ці два типи заздрості спонукають людину до абсолютно різних вчинків. Біла має багато спільного з захопленням. Відчуваючи її, ми прагнемо стати такими ж красивими, розумними, успішними, щасливими, як люди, які викликали в нас це почуття. Чорна заздрість спонукає робити зло тим, хто «насмілився» в чомусь перевершити нас.

Це відчуття вносить в наше життя дисгармонію і негатив. Парадоксальним є те, що цілком успішні люди можуть по-чорному заздрити тим, хто у своїй успішності «наздоганяє» їх самих.

Експеримент

Одного разу Нільс ван де Вен вирішив провести цікаве дослідження. Для цього він сформував 2 групи із своїх студентів. Молодим людям потрібно було прочитати текст про вченого. Але в оповіданні, призначеному для першої групи, увага акцентувалася на працю та постійній роботі героя історії над собою. Другий же текст (для другої групи студентів) розповідав про те, що вченому щастило з самого дитинства, тому його успіх став цілком природним явищем. Коли учні прочитали тексти, їх ознайомили з одного заміткою в газеті. Матеріал був присвячений все того ж успішній людині, але тепер він виграв солідний приз в міжнародному науковому конкурсі. Вся запропонована студентам інформація була вигаданою. По закінченню виконання завдань, автор дослідження опитав студентів щодо їх почуттів, викликаних прочитаним. Учасники першої групи мимоволі порівняли вченого з собою і зазначили, що їм належить довга робота над тим, щоб стати успішними. Студенти з другої групи лише захопилися героєм історії. Експеримент мав практичну цінність – виявилося, що молоді люди, що складаються в першій дослідній групі, дійсно стали краще вчитися. А от успішність восхитившихся хлопців і дівчат не змінилася.

Якщо Ваша заздрість змушує об’єктивно подивитися на самого себе і подумати про те, що потрібно вдосконалювати у своїй особистості, то такого почуття не варто соромиться. Можливо, заздрість стане потужним стимулом для того, щоб стати краще!