Конокради: найнебезпечніші злочинці на Русі

563

21.03.2016

Злочинці мало в кого викликають позитивні емоції. Але на Русі існувала професія конокрада, і людей, які крали коней, прирівнювали до державних зрадників.

Конокрадство і закон

На Русі кінь був головним знаряддям праці та транспортом селян, тому крадіжка тваринного означала для їх сімей неминуче зубожіння. Якщо конокрад був спійманий, селяни вкрай жорстоко мстилися йому. Не жалував представників найбільш кримінальної професії і «кримінальний кодекс» тих часів. Наприклад, у псковській судной грамоті конокрад («конєвої злодій») прирівнювався до державного зрадника. Всіх таких злочинців засуджували до смертної кари. Згідно з московським законодавством, а саме Соборного уложення 1649 року, конокрадом відсікали руку. Але часто з спійманими шахраями розправлялися самі селяни.

Розлючені люди влаштовували самосуд, в результаті якого конокрад гинув. Рідше злочинця забирали в дрімучий ліс, прив’язували його руки до довгої жердини і відпускали. Вважалося, що якщо конокрадом вдасться вибратися з лісу, то йому допоміг Бог і дав йому право на життя.

Злочинні угруповання

Люди, які викрадають коней, об’єднувалися в угруповання, в яких були свої «закони» і сувора ієрархія. Також існував «професійний жаргон, традиції, стійкі міжрегіональні зв’язки та обмін ефективними прийомами крадіжки коней. Серед конокрадів було багато циган. «Трофеї» негайно продавали, адже коні в той час були дуже дорогими. Крадіжки рідко розкривалися, так як злодії ретельно приховували сліди своїх злочинів. Тварин могли підфарбовувати, підточувати їм зуби і змінювати форму копит. В деяких місцевостях конокрадство стало особливо поширеним «ремеслом». У злочинців діяли свої канали збуту викрадених тварин, агенти і кубла. Поліція була безсилою перед конокрадством, адже представники ненависної усіма професії працювали групами. До того ж багато поліцейські сприяли діяльність конокрадів. Деякі історики вважають, що люди, крали коней, стали прикладом перших серйозних кримінальних угруповань, які налічують понад 100 злочинців.

Нині крадіжка коней неактуальна. На зміну конокрадам прийшли автомобільні злодії. Проте їм пощастило більше, адже за угон транспортного засобу людину садять у в’язницю на відносно короткий термін. Але все ж деяким викрадачам не вдається уникнути розправи– розгніваний господар викраденого авто може побити злодія практично до смерті.