Хто розумніший: нічні «сови» або ранні пташки?

474

14.05.2018

Хто розумніший? Питання досить цікавий – чоловіки чи жінки; японці, корейці, американці чи представники слов’янських народів? Але є чудова пара, у якої вже визначено переможця – «сови» і «жайворонки».

Щоранку практично всі молоді і дорослі люди діляться на 2 категорії – «жайворонки», які з задоволенням прокидаються з першими промінчиками сонця і беруться за роботу, і «сови», які змушені зробити над собою зусилля, щоб прокинутись рано. Найчастіше «жайворонки» активні в першій половині дня і намагаються все встигнути в цей час, а сови навпаки – до обіду буквально засипають з чашкою кави на роботі, але як тільки приходить післяобідній (для більшості представників – вечірній) час – «сови» відчувають прилив сил і енергійно роблять всю роботу всього за кілька годин. Саме ця головна різниця між двома типами може стати ключовою у житті людини.

Експеримент

Нове дослідження питання відмінностей «сов» і «жайворонків» провели вчені в Мадридському університеті Комплутенсе. Для цього вони відібрали 1 тисячу підлітків. Перший етап полягав у класифікації піддослідних за шкалою «сова-жайворонок».

Дивно, але приблизно 25% відібраних підлітків виявилися «совами», ще третина – «жайворонками», решта мали природні ритми – щось середнє між «совами» і «жайворонками». Далі вчені попросили всіх підлітків пройти кілька тестів, які стосуються не тільки шкільних предметів, але рівня IQ.

Дивовижні результати

Після всіх тестів і вивчення успішності в школі, вчені прийшли до висновку, що підлітки-«сови» мають оцінки в школі приблизно на 8% нижче, ніж «жайворонки». Це легко пояснити – адже всі вони навчаються в першу зміну, в результаті чого тестування та інші методи контролю успішності проводяться в ранкові години, коли «жайворонки» готові до максимальним навантаженням на всі 100%, а от «сови» ще не можуть показувати блискучі результати.

Але тести, які проводилися в різний час доби, показали, що підлітки-«сови» мають більш творчим підходом до вирішення різних завдань і у них переважає індукція (вивчення від приватного до загального) як метод пізнання, а у підлітків-«жайворонків» навпаки – дедукція і прагматика.

Пояснення

Вчені пов’язують такі результати з еволюцією: ті, хто пізно лягають спати, — відхиляються від норми (в той час, як основні види діяльності зосереджені днем, вони їх просто «пропускають») і в результаті цього мають більше «прогалин», які заповнюють самостійно, а тому мають більш допитливі розуми.