Біологічний годинник і кофеїн

521

14.05.2018

Багато людей обожнюють каву, адже цей напій не тільки має чудовий аромат, але і дарує людині енергію і бадьорість. Але не так давно вчені Колорадського університету в Боулдері провели дослідження, результати якого дозволили зробити висновок про те, що вечірньої кави збиває правильний хід біологічних годин.

Кофеїновий експеримент

Кофеїн, що міститься в каві, чаї, какао, Кока-Колі впливає на аденозинові рецептори нейронів мозку. Аденозин – це складова не тільки ДНК людини, але і механізму передачі сигналів, що впливають на обмін речовин і багато інші фізіологічні процеси. Вважається, що даний елемент генетичного коду пригнічує процес збудження в мозку, в той час як кофеїн, що надійшов в організм, призводить до протилежного ефекту. Раніше вчені перевіряли дію кофеїну на мухах дрозофілах і водоростях. Але нещодавно Кеннет Райт і його колеги провели цікавий експеримент. Для участі у ньому вчені запросили кількох добровольців. За 3 години до сну люди повинні були прийняти кілька кофеїновмісних таблеток (доза кофеїну відповідала чашці подвійного еспрессо). Кожні 30 хвилин автори дослідження брали на аналіз кров учасників і перевіряли рівень «сонного» гормону мелатоніну. Для довідки: у темний час доби вироблення мелатоніну максимальна. Цей гормон є потужним регулятором добових біоритмів. Вчені з’ясували, що доза кофеїну істотно уповільнює вироблення мелатоніну на 40 хвилин. Навіть коли учасники експерименту відправлялися спати, їх організм вважав, що йому потрібно ще 40 хвилин знаходиться в активному режимі.

У ході дослідження вчені також аналізували вплив денного світла на продукування мелатоніну. Як виявилося, інтенсивний світло став причиною затримки настання сну на цілих 85 хвилин. Але при суміщенні кофеїну і неурочного освітлення цей період часу не подовжувався.

Пояснення

Щоб зрозуміти причину «зсуву стрілок» внутрішніх годин людини, ученим довелося дослідити вплив кофеїну на клітини остеосаркома (онкологічного захворювання). В результаті було з’ясовано, що кофеїн втручається в хід біологічних годин, при цьому він впливає на різні молекулярні механізми клітин.

Порушення добових біоритмів суттєво шкодить здоров’ю людини, так як практично всі системи організму підпорядковані роботі внутрішніх годин. Наприклад, зміщення ритму стає причиною гипервозбудимости імунітету. З-за цього явища людина починає страждати від уповільнених запальних процесів. Збій добових біоритмів також сприяє розвитку ожиріння – клітини будуть постійно накопичувати глюкозу, а жир стане збиратися в них марним вантажем. Тому щоб уникнути проблем зі здоров’ям, необхідно забути про вечірньому вживанні кави.